ÖĞRENCİ YENİ ÜYELİK

ÇİDKOM, öğretmenlerin öğrenci atamasına koşuluna bağlıdır. Öğrencilerimiz “Yeni Üyelik” bölümünü, öğretmenlerine sormadan ve öğretmenlerinin kayıtlarının olduğunu teyit etmeden doldurmamalıdır. 

ÇİDKOM’a kayıt yaptıracak öğrencilerimize üç adımda yeni üyelik kaydını nasıl yapacaklarını anlatalım.

1. ÇİDKOM’a giriş için http://cidkom.mehmetakif.edu.tr/ veya http://cidkom.com adreslerini kullanabilirsiniz. Karşınıza gelen sayfada (aşağıdaki şekilde ok ile gösterilen) ‘Yeni Üyelik’ menü sekmesine tıklayınız.

2. Öğretmenlerimiz sisteme buradan üye olması şimdilik mümkün değildir.

Öğretmenlerimizin bulundukları okul ve şubelere sistem üzerinden atanmaları gerektiği için ÇİDKOM yöneticileri ile iletişime geçerek üye olmaları daha güvenilir olmaktadır. 

Öğrenciler olarak sizler ise sırayla 1, 2 ve 3 nolu kutucuklara kendinize ait bilgileri doldurmalısınız.

3. Daha sonra kırmızı daire içine alınmış kısımlardaki açılır menülerinden yine sırasıyla ‘İl-İlçe’, ‘Okul’, ‘Sınıf Seviyesi’ ve ‘Şube’ bilgilerini seçmeniz gerekmektedir. Bu bilgilerin DOĞRU olarak seçilmesi oldukça önemlidir. “İl-ilçe” açılır menüsünden itibaren sırasıyla doğru bilgiler girilmediği takdirde bir sonraki menüde  kendilerine ait bilgileri bulamayacaklardır. Burada okullarının ÇİDKOM’a tanımlı olmaması durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumda öğretmeninize bilgi vererek ÇİDKOM yöneticilerine ulaşılmaları sağlayabilirsiniz. 

Açılır menülerden bütün bilgileri seçtiğinizde en altta şifre kısmına bir kez unutmayacağınız bir şifre girmek zorundasınız. Şifre bilgisini BİR KEZ VE DOĞRU olarak yazdığınızdan emin olunuz. İLK girişten sonra profil pencerenizden bu bilgiyi istediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz.

Bu noktada ÇİDKOM’a kaydınız alınmıştır.

ÖĞRETMEN ONAYI:

ÇİDKOM’u sınıf arkadaşlarınız ve öğretmeninizle etkileşimli bir şekilde kullanmak için; öğretmeninizin kaydınıza onay vermesi gerekmektedir. Bunun için:

  1. Sizin isminize kendi profil sayfasındaki kullanıcı işlemleri menüsünden ulaşmalıdır.
  2. Burada isminizin yanında en sağda onay durumu kırmızı olarak görünecektir.
  3. İsminizin karşısındaki “kalem” ikonuna tıklayıp “onay” kutusuna “tik” koyarak GÜNCELLE’ye tıkladıklarında sizin öğrenci olarak üyeliğinizi oluşturduğunuz şubeye atama işleminiz tamamlamış olacaktır.
  4. Onaylandığında öğrencinin ‘Onay’ durumunun yeşil bir tik olarak görüntüleneceğini unutmayın.

Kavramları daha kolay ve kalıcı olarak öğrenmeniz için oluşturulmuş bu yenilikçi deneyime HOŞGELDİNİZ..